Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A ritka és csodálatos leletről a Nemzeti Hauszmann Program közösségi oldala számolt be.
„A második világháborúban megsérült, majd felújítás helyett földig rombolt Vöröskereszt Székház a Nemzeti Hauszmann Program keretében születik újjá a következő években. A közelmúltban fejeztük be az egykori impozáns székház pincerendszerében végzett próbafeltárásokat, amelynek során rengeteg izgalmas lelet került elő a föld alól. Itt találták meg a Várkapitányság régészei a hazai leletanyagban egyedülálló, kivételesen jó minőségű kínai porceláncsészének több töredékét is, amely az egykori Oszmán Birodalom kiterjedt kereskedelmi kapcsolatairól árulkodik. A 17. századi csésze külső oldala csodaszép világoskék mintákat – növényeket és kakasokat, belső felén pedig jellegzetes tájkép szimbólumot ábrázol” – közölték az oldalon, majd hozzátették:
„A mintázat a császári udvar számára készített csészetípusra vezethető vissza, melyeket a Ming dinasztia idején, Chenghua császár uralkodása alatt (1465–1487) kezdtek el többszínű festéssel készíteni. Ezeknek belső része üres volt, s külső oldalán helyezkedett el a tyúkot, csirkéket és kakast ábrázoló díszítés, a tájkép szimbólummal és virágokkal váltakozva. Az utódait tápláló kakas a gondoskodó császárt szimbolizálta, valamint a vérvonal folyamatosságát reprezentálta. A későbbiekben ez a díszítésmód és szimbólumrendszer elterjedt, már szélesebb körben készültek ezek a csészék. Ilyen a kútban talált leletünk, amelyet kávé vagy tea fogyasztására használtak. Hazánkban török hatásra a 16-17. században jelent meg a kávézás, melynek kezdetben csak a katonák és a szellemi tevékenységet végzők hódoltak, majd hamar népszerű szokás lett mindenki életében” – írták Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán.